Slepá degustace - Islay Whisky
Autor: Jan Mynář
Po několika letech degustování rumů jsem nyní ve fázi, kdy aktivně objevuji svět whisky a rum jsem naopak mírně upozadil. Nejvíce mě oslovily kouřové whisky ze skotského ostrova Islay a tak mě napadlo uspořádat slepou degustaci, kde bychom otestovali typické zástupce ze všech osmi aktivních palíren. U rumů pro mě slepé degustace vždy znamenaly zkoušku mých znalostí a degustačních schopností, nicméně u mé první slepé degustace whisky jsem očekával jiný výsledek, a sice že si bez předsudků najdu značku, která mi chutná nejvíce.
Dokázali jsme poskládat skupinu osmi lidí, kteří se do této výzvy pustili. Předem jsme si schválili osm lahví, jež nám dávaly smysl a které byly v podobné cenové kategorii. Každý účastník zakoupil jednu láhev a tu mi doručil. Já jsem s pomocí mé drahé polovičky, která označovala čísla vzorků tak, abych je ani já neviděl, připravil 8 setů, a ty pak rozdistribuoval i s jednotlivými láhvemi zpět účastníkům.
Poslední fáze byla ta nejzajímavější a samozřejmě i nejpřínosnější. Sešli jsme se (bohužel pouze) online, ale zato ve výborné náladě a plní očekávání. Část z nás hledala svého Islay favorita, jiní naopak testovali své senzorické schopnosti a paměť. Musím říct, že jsem byl překvapen, jak pohodově a bez problémů degustace probíhala. Víťa nám nasdílel pár informací o Islay palírnách, abychom utrpěli i lehké vzdělání a hlavně se všichni naladili na stejnou "ostrovní" vlnu.
Z degustování samotného vypíchnu jen pár zajímavostí:
- 8 vzorků kouřové whisky není málo a udžet konzistentní hodnocení je opravdu náročné
- První a poslední vzorek mají vždy lehkou nevýhodu
- V 8 lidech, online, je poměrně náročné držet jednotné tempo degustování
- Všechny vzorky byly opravdu dobré a hledali jsme vítěze mezi samými kvalitními destiláty, takže není poražených
- Moje hodnocení se pohybovalo mezi 85 a 95 body.
- Někteří věřili, že určitě poznají Laphroiag, nepoznali
- Někteří věřili, že určitě poznají Ardbeg, také nepoznali
- V závěrečném tipování a přiřazování vzorků k lahvím jsme nebyli úspěšní ani z 50%
Suma sumárum, slepá degustace je vždy nejnáročnější disciplína, zrcadlo degustačních schopností. Ale pro mě osobně je to nejzajímavější typ degustace.
Abychom se k vítěznému vzorku, zvolili jsme postup, že každý degustátor seřadil vzorky podle pořadí. Vzorek s nejnižším číslem v součtu, od všech účastníků, se stal tedy vítězem. Už nebudu napínat, zde je naše výsledné pořadí:
- Kilchoman Sanaig
- Bowmore 15
- Bunnahabhain Móine
- Lagavulin 16 & Ardbeg 10
- Port Charlotte 10
- Caol Ila 12
- Laphroiag 10
Tak co říkáte? My jsme opravdu zírali, na to, co nám vyšlo, ale svoje hodnocení by určitě nikdo neměnil. Nemyslím si, že tahle slepá degustace byla soutěž s vítězi a poraženými, opakuji, že všechny vzorky byly výborné, nějaký výstup jsme však chtěli. Pomyslným vítězem se tedy nakonec stal Kilchoman Sanaig. Tato whisky nás lehce překvapila a rozhodně ukázala, že i menší produkce není radno podceňovat. Na druhé straně nás překvapilo i poslední místo, o kterém řada z účastníků tvrdila, že je jejich nejoblíbenější lahví.
Slepou degustaci si moc rádi opět zopakujeme a doufáme, že příště už to půjde naživo a že s k nám budete moci přidat.