V minulém čísle jsme si vysvětlili, proč se rum ukládá do sudů a jaké typy dřeva a velikosti sudů se používají. Zbývá nám tedy ještě probrat, jak zrání rumu ovlivňuje jeho okolí – teplota, vzduch a vlhkost. A samozřejmě čas. Právě pochopení procesu staření může zákazníkům velmi pomoci při vlastním posuzování hodnoty daného rumu, tedy toho, zda rum prošel poctivým výrobním procesem včetně zrání v místě svého původu, nebo zda se tak pouze tváří, ale stojí přitom stejně nebo dokonce i více peněz. Jak se říká: "Cena je to, co zaplatíte, hodnota je to, co dostáváte."
Poté, co si výrobce pečlivě vybral sud na základě celé řady kritérií, přichází další rozhodování, a to v jaké síle rum do sudu načerpat. Rum, tedy v podstatě směs alkoholu a vody, která vchází do sudu, se v síle mezi jednotlivými výrobci liší. Někteří sudují ve stejné síle, kterou získají z destilačního zařízení, jiní ji snižují na specifickou úroveň. Ve Skotsku se whisky nejčastěji suduje při síle 63,5 % alkoholu, což se osvědčilo jako nejlepší kompromis mezi rychlostí staření a alkoholovým odparem. Řada výrobců rumu tak tento standard převzala.
Čím vyšší je síla destilátu, tím méně dokáže ze sudu dlouhodobě extrahovat aroma. Díky nižšímu obsahu alkoholu se dosahuje lepší rozpustnosti klíčových látek ze dřeva a rum tak získává zajímavější organoleptické vlastnosti a působí i jemněji. Rozhodujícím faktorem je kromě požadovaného chuťového profilu také ekonomika. Pokud se rum zředí více, je potřeba více sudů a více skladovacího prostoru, což s sebou samozřejmě nese vyšší náklady.