Nejčastěji se používá dubové dřevo, které je vodotěsné a současně prodyšné, takže tekutina zůstává uvnitř, ale vzduch i alkoholové páry mohou pronikat dovnitř i ven ze sudu. Dub je také hodně odolný a trvanlivý, takže sudy vydrží v provozu opravdu dlouho. Dubové dřevo lze navíc velmi dobře zpracovat do podoby sudu. Destiláty však z dubového dřeva získávají především skvělé aroma.
Pro staření rumů se většinou vybírají již použité sudy. Nejčastěji se jedná o sudy po bourbonu či Tennessee whiskey, které se mohou dle zákona použít pouze jednou. Tyto sudy jsou vyrobeny z amerického bílého dubu (nejčastěji se udává odrůda Quercus alba) a destilátu dávají chuť vanilky, kokosu, čokolády a sladkých koření. Toto dřevo obvykle tvoří celulóza (45 %), lignin (25 %), hemicelulóza (22 %) a zbývajících 8–10 % představují taniny a ostatní látky. Nejdůležitější jsou pro chuť destilátu hemicelulóza a ligniny. Dle zákona musí být sudy před stařením bourbonu vypáleny, tedy vystaveny přímému plamenu, obvykle po dobu 15 až 90 vteřin. Hemicelulóza se při ohřátí nad 140 °C začne rozpadat na jednodušší cukry, které na povrchu sudu začnou karamelizovat. Lignin potom přidává příchuť vanilky a vzácných koření. Čím více se sud vypaluje, tím více karamelu, koření a vanilky v bourbonu ucítíme. A následně je ucítíme také v rumu, protože sudy si ve svém dřevě uchovají cca 1–4 % (dle velikosti sudu) původního obsahu, který následně reaguje s nově uloženým třtinovým destilátem.
Producenti rhumu agricole (podle francouzské tradice se vyrábí pouze z čerstvé třtinové šťávy) používají většinou dubové sudy po koňaku vyrobené z evropského zimního dubu (Quercus sessiliflora), které rumu dodávají pikantní kořenitost a vanilkové aroma.
V sudech po bourbonu a koňaku probíhá hlavní část staření. Některé palírny ovšem začínají po vzoru výrobců whisky experimentovat s druhotným dozráváním (cask finishing), kdy se rum přečerpává z původních sudů do jiných. V nich obvykle stráví jen několik měsíců, maximálně pár let. Zde se dostávají ke slovu například sudy po sherry, které se vyrábí z evropského letního dubu (Quercus robur) a které dodávají rumu tóny hřebíčku, rozinek, sušeného ovoce a taninů. Úspěšně s těmito sudy pracují palírny Foursquare nebo Brugal. V posledních letech začínají výrobci také zkoušet sudy po dalších fortifikovaných vínech, jako jsou portské, madeira nebo sicilská marsala. V opravdu minimální míře se začíná experimentovat se sudy po červeném víně, calvadosu a whisky nebo i s novými panenskými sudy (virgin oak).
Při staření rumu se můžeme výjimečně setkat s exotickými dřevinami, jako je akácie, muškátovník nebo divoká třešeň. Při staření brazilské pálenky cachaça z cukrové třtiny se používají nejrůznější dřeva z brazilského deštného pralesa, o kterých jste nejspíš ani neslyšeli