Recenze - Žufánek OMFG 2018

30.07.2018

Lihovar Žufánek patří mezi naprosté legendy českého lihovarnictví. Své místo na trhu si získal díky nekompromisnímu smyslu pro kvalitu a tvrdohlavé obchodní strategii. Je slavný díky svým špičkovým ovocným destilátům, absinthu a také ginu. A na ten se dnes podíváme pěkně zblízka. Pro historicky první recenzi na našem webu jsme si vybrali limitovanou edici OMFG 2018. Pojďme na to, bude to hodně pikantní!

Receptura vychází ze základního ginu OMG. I když označení "základní" je poněkud zavádějící, protože OMG lze považovat za jeden z nejkomplexnějších ginů na trhu. Řekněme tedy, že OMG je kontinuálně vyráběn podle stále stejné receptury, která obsahuje 16 bylin (neboli botanicals). Mezi tradiční botanicals patří jalovec, koriandr, puškvorec, andělika. Dále zde můžeme najít méně obvyklý aframon rajské zrno, levanduli či květ lípy srdčité. Speciální edice OMFG pak obsahuje vždy jednu bylinku navíc, která se už nikdy nebude opakovat. Tato tradice běží už od roku 2014.

Pro pořádek zde jsou i bylinky z předchozích ročníků:

  • OMFG 2014 - mexická damiána (afrodiziakum),
  • OMFG 2015 - kadidlo Hougari Royal z Ománu,
  • OMFG 2016 - ginkgo biloba,
  • OMFG 2017 - šanta kočičí.

A jaká byla speciální ingredience letos? Bourbonský pepř, neboli Madagascar Voatsiperifery. Jedná se o poměrně vzácný druh, který roste na dlouhých liánách v madagaskarském pralese a velmi obtížně se sbírá. Ročně se ho vyprodukuje pouhých 1500 kg! Na výrobu OMFG padlo 1 % roční produkce. O to víc je tento nápoj unikátní.

Sám Martin Žufánek říká, že se s výrobou opravdu piplá. No, to není úplně pravda. Ve skutečnosti říká: "S*ru se s tím fakt moc." Tvrdé části bylin se macerují v lihu až 36 hodin ve velejemném lihu! Květy a listy pak 12 hodin. Čerstvé botanicals jsou umístěny do koše v horní části destilačního kotle. Výroba je tedy kombinovaná - macerace v lihu a následná destilace ("steeping") a parní infuze - alkoholové páry procházejí přes botanicals, které jsou v již zmiňovaném koši ("racking"). Destilace probíhá třikrát, což je taky o jednu více než je obvyklé.

Následně je po 2 až 3 měsících v nerezových tancích gin stočen do lahví v síle 45 % alkoholu. Každoročně je produkce OMFG omezena na 1200 lahví, z nichž jde určitá část na export do zahraničí a o zbytek se vždy strhne rvačka na domácím trhu.

Ročník 2018 byl uveden na trh u příležitosti pražského GinFestu 24. 2. 2018 a z Martinova
e-shopu zmizely zásoby za rekordních 14 hodin, čemuž jsme s přáteli taky trošku pomohli.

Pojďme už k samotnému ginu. Po nalití do skleničky a prvnímu přivonění vás okamžitě udeří do nosu pepř. To se sice dá čekat, ale je to vážně síla! Krásné, štiplavé aroma je poměrně hodně dominantní. Na druhém místě pak můžeme objevit jalovec, který si Martin nechává dovážet z Makedonie a díky současnému ginovému boomu se pomalu stává nedostatkovým zbožím. Ve vůni můžeme najít také citrusy, zejména pomerančovou kůru. Je tam i určitá květinová složka a z bylinek pak možná máta. Po několikátém nádechu je tam ještě jedna výrazná vůně - mýdlo s jelenem! Fakt! :D

Chuť je pikantní a pepř je robustní i zde. Přestože je to suchý gin, tak můžeme cítit sladkost a v závěru pak lehkou grepovou hořkost.

Dochuť je na gin nezvykle dlouhá. Pepřové tóny zůstávají na jazyku opravdu dlouho. Asi tak jako když rozkousnete kuličku pepře. Trochu nám z toho až tečou slzy...štěstím.

Kombinace s tonikem: podle nás je tento gin nejlepší samotný, ale pokud ho přece jenom chcete doplnit nějakým tonikem, tak doporučujeme prémiový neochucený tonik, ideálně se sníženým obsahem cukru, jako je např. Thomas Henry Slim Tonic.

Hodnocení: Pokud vám pepř z nějakého důvodu vadí, pak tento gin asi nebude úplně pro vás. My ho ale máme rádi a opravdu si ho užíváme. Bez nadsázky můžeme říct, že je to jeden z nejlepších ginů, které jsme kdy pili a to jich bylo kolem stovky. Možná ten vůbec nejlepší! Jako patrioti máme opravdu velkou radost, že se takový skvělý gin vyrábí zrovna někde mezi Hodonínem a Uherským Brodem. Jedinou nevýhodou je tak proklatě omezené množství!

Pokud budete mít šanci, tak ho určitě ochutnejte...třeba na naší ginové degustaci :-). Jestli někde narazíte na lahev (za rozumnou cenu), tak ji určitě kupte, protože v domácím baru se určitě neztratí. Navíc můžete za pár let zjistit, že její cena se pohybuje někde úplně jinde. Mezi sběrateli se totiž jedná o velmi žádané zboží. Už dnes se cena v některých obchodech pohybuje okolo dvou a půl tisíc korun! Přitom na začátku stála 695 Kč, a to uběhlo teprve několik měsíců.