Představení Hennessy Paradis Imperial 2.0
Tento článek je věnován představení limitované edice Hennessy Paradis Imperial 2.0, na které jsme byli pozváni jménem pana Maurice Richarda Hennessy, který je Brand Ambassadorem cognacu Hennessy a také zástupcem osmé generace rodu Hennessy. Hostitelským prostorem se stala Galerie Kvalitář na přažském Senovážném náměstí a byla to skvělá volba.
Pokud vás zajímá, jak se cognac vyrábí, připravili jsme pro vás stručného průvodce.
Historie Hennessy
- 1765 - založeno irským vojenským důstojníkem Richardem Hennessy
- 1786 - Richard Hennessy najal Jeana Fillioux jako prvního Master Blendera
- 1817 - britský král Jiří IV. si osobně objednal cognac "Very Superior Old Pale" z produkce Hennessy. Dnes je zkratka "V.S.O.P" jedním ze zákonných označením stáří cognacu
- 1870 - v Hennessy vzniklo i další označení "X.O" - původní X.O bylo vyrobene pro Maurice Hennessy, pro jeho rodinu a přátele, nakonec se stalo legendou
- 1947 - byla představena první lahev na cognac v historii, která nemá tradiční kuželovitý tvar - ikonický design má evokovat otočený trs hroznů. Používá se dodnes
1971 - společnost Hennessy se sloučila s firmou na šampaňské Moët & Chandon a vytvořila seskupení Moët Hennessy
- 1979 - Hennessy Paradis - blend 100 eaux-de-vie, který spustil revoluci kategorie upltra-prémiového cognacu
- 1987 - Moët Hennessy se sloučil s luxusní oděvní firmou Louis Vuitton a vznikl koncern LVMH - Louis Vuitton Moët Hennessy
2018 - v tomto roce se prodalo podle odhadu 8 milionů beden, což je asi 96 milionů lahví! Hennessy je tedy se 46% tržním podílem naprostým lídrem kategorie. Téměř každý druhý cognac nese etiketu s tímto jménem
Eaux-de-vie
V regionu Cognac je přes 4000 dodavatelů eaux-de-vie, Maison Hennessy má kontrakt se 1600 z nich. Maurice Hennessy má také svoje vlastní vinařství, kde vyrábí eaux-de-vie a řadí se tak mezi dodavatele cognacu Hennessy. Nicméně, i jeho vzorky musejí projít důkladnou vstupní kontrolou.
Degustační komise, které předsedá Master Blender, se schází každý den přesně v 11:00. Ročně komise degustuje přes 10 000 vzorků jednotlivých šarží (šarže jsou po více sudech), z toho přibližně 50 % je akceptováno a zakoupeno pro výrobu a staření.
Pouze 10 z 10 000 eaux de vie je vybráno pro blend Paradis Imperial. Tuto přísnou selekci si v Hennessy mohou dovolit, mají totiž jedny z největších zásob cognacu, které jsou odhadovány na 400-500 tisíc sudů. Proces výběru je nesmírně náročný, řádným členem Komise se může stát zájemce až po deseti letech praxe a zaškolování. Tato tradice je jedinečná a trvá již přes 100 let.
Degustační večeře
Pro hosty bylo připraveno luxusní degustační menu, mezi jednotlivými chody pan Hennessy vyprávěl o historii značky, průběhu výroby cognacu a o tom, jak si užívat degustaci. Nechyběly ani vtipné historky a drobné narážky na konkurenci - X.O je dnes prý i čínská značka rybí omáčky, do které prý přidávají cognac s iniciály R.M. (možná víte, že se rybí omáčka vyrábí fermentací ryb, což není zrovna voňavý proces).
Na úvod jsme dostali welcome drink - X.O na ledu. Jak asi tušíte, led zastaví většinu aromatiky a navíc destilát podstatně naředí. Na druhou stranu, venku bylo toho večera opravdu dusno, takže se jednalo o ideální osvěžení.
Následovaly vzorky eau-de-vie A (mladší, svěžejší, ostřejší) a B (cognac na vrcholu zrání v tzv. "point of elegance"). Byl mezi nimi krásně vidět rozdílný čas strávený v dubových sudech. A po nich přišel vrchol večera...
Hennessy Paradis Imperial 2.0
Slovo Imperial v názvu cognacu odkazuje na rok 1818, kdy byl vytvořen speciální blend jako narozeninový dar pro ruského cara Alexandra I. na přání jeho matky carevny Marie Feodorovny.
První moderní Hennessy Paradis Imperial byl představen v roce 2011 a je výsledkem práce Master Blenderů za posledních 250 let. Konkrétně má tento blend na svědomí Yann Fillioux (Master Blender 7. generace). Příběh značky Hennessy je v podstatě příběhem dvou rodin: Hennessy a Fillioux. Nevídaně stabilní a úspěšné partnerství!
Jeho nástupcem je Yannův synovec Renauld Fillioux de Gironde (Master
Blender 8. generace), který měl na starosti právě přípravu druhé verze. Maurice Hennessy zmiňoval, že blend obsahuje složky 50-130 let staré, některé tedy byly vyrobeny ještě před první světovou válkou. Ke staření byly použity sudy zvané "tiercons", které jsou staré až 100 let a jsou velmi křehké. Cílem je snížení "dřevitosti" cognacu, aby po tak dlouhém zrání nebyl vliv taninů a dalších složek obsažených ve dřevě chuťově nepříjemný.
Tasting
Prvotřídní zážitek byl odstartován už při samotném servírování vzorků. Z otevřené lahve byly pipetou vyjmuty vzorky, které byly následně vypuštěny do krásných zkumavek. Každá zkumavka měla kolem sebe takovou elegantní kovovou klec (obrázek výše). Každý host si pak vzorek ze zkumavky sám přelil do (nezvykle vysoké) křišťálové degustační sklenice ideálního degustačního tvaru, která také krásně zvonila.
Ve vůni jsme našli jasmín, jemné koření, pomerančový květ a trochu kouře. Podle Maurice je tam cítit i čerstvě posekaná tráva (i v chuti), ale tu jsem nenašel, takže to bude chtít další vzorek :-).
Chuť je velmi, ale opravdu velmi jemná a svěží. To mě překvapilo, protože u takhle starých eaux-de-vie to není obvyklé. Vliv dřeva je obvykle mnohem výraznější. Pil jsem, myslím, pět jiných cognaců od různých výrobců ve stáří 50+ let a Paradis Imperal je určitě nejjemnější. Chuť je opravdu skvěle vyvážená.
Závěr je impozantní, nesmírně dlouhý. Trošičku je škoda, že jsme tento vzorek dostali k hlavnímu chodu. Jídlo, i když bylo skvělé, tak nevyhnutelně přebilo nádhernou aftertaste, která by mohla trvat desítky minut.
Dekantér
Normálně se obaly moc nezabývám, ale v tomto případě musím alespoň trochu popsat balení - bezchybný, ručně broušený křišťálový dekantér vytvořil izraelský designér Arik Levy, který navrhl také křišťálovou karafu pro Hennessy 8. Což byl blend, jímž se před třemi lety Yann Fillioux loučil s pozicí mastera blendera.
Design nového dekantéru vychází z ikonické lahve pro X.O, ale zde dominují krásně broušené ostré hrany. Láhev působí skoro jako obří diamant. Tvar je zdánlivě jednoduchý a čistý, bez zbytečných "kudrlinek". Opravdu se mi líbí. Na horní části hrdla je pásek z palladia s rytinou. Celý skvost zakončuje ultimátní kříšťálový stopper se znakem rodu Hennessy. Podle mě je to jedna z nejkrásnějších lahví vůbec.
I dřevěná krabice je unikátní - lze ji otevřít jako knihu, což není náhodou, protože tvar je inspirován velkou archivní knihou na degustační zápisy. Dubové dřevo slouží jako odkaz na sudy a kloub z mědi je inspirován tradičním měděným destilačním kotlem.
Vnitřek krabice je pokryt zrcadlem, které poskytuje skvělý efekt po otevření a umocňuje hloubku zážitku. Dále zde najdete podstavec, knížečku s popisem výroby a nálevku, aby ani kapka nepřišla na zmar.
Závěr
Jak lze očekávat, tak blend extrémně starých cognaců, tvrdá práce degustační komise, luxusní balení a historický odkaz ke královskému dvoru dokáží "trochu zvednout" koncovou prodejní cenu, která se pohybuje kolem 60 tis. Kč.
Naším cílem před akcí bylo nic nekupovat. Nechtěli jsme, ale koupili jsme, mimo jiné protože se potřebujeme ještě jednou podívat po těch travnatých tónech a věříme, že nám v hledání pomůžete. Brzy ji totiž otevřeme a znovu ochutnáme spolu s vámi!
P.S. Maurice nám lahev osobně podepsal (mimochodem má epický podpis!), tak už se můžete těšit!