Analýza Glenmorangie Astar
Příběh lahve
Glenmorangie Astar (gaelsky "cesta"), je limitovaná edice single malt whisky. Poprvé byla uvedena na trh v roce 2008 a jejího návratu jsme se dočkali až v září 2017.
Zaměrem při její výrobě bylo vzdát hold dřevu, proto byla tato whisky stařená pouze v na zakázku vyrobených sudech z dubů, které rostly
v lesích pohoří Ozark ve státě Missouri. Jejich dřevo má hexagonální póry, které umožňují dřevu řádně dýchat. Whisky tak získává své nezaměnitelné aroma.
Dub se sušil dva roky, pak ho lehce "toastovali" a silně vypálili. Poté byl do sudů uložen Bourbon po dobu 4 let.
Tyto vzácné sudy byly pečlivě vybrány tak, aby jejich vliv na výslednou chuť byl co nejlepší. Svůj název Astar, získala právě proto že, tyto sudy musí urazit tak dlouhou cestu.
Jedná se o whisky bez udání stáří, tzv. NAS (no age statement). Dr. Bill Lumsden, který má v Glenmorangie na starosti proces destilace, říká, že Astar je "jako Glenmorangie Original na steroidech".
Edice 2008 - Distillery Bottling 57.1%
Aroma: Karamel a crème-brulee, doprovázené čerstvým mentolem, skořicí a anýzem. Následuje sladká medovo-citrónová komplexnost.
Chuť: Crème-brulee se záplavou ananasu, hrušek a meruněk smíchaných s vanilkovým krémem.
Závěr: Dlouhý a jemný s přetrvávající směsí medu a mandlí, kokosu a tóny anýzu.
Cena v obchodech: 199 GBP (5 685 CZK) podle The Whisky Exchange. Na českém trhu ani na jiných zahraničních eshopech již není k dispozici.
Cena v aukcích ve Velké Británii v březnu roku 2017 dosáhla až 175 GBP. Za posledních 5 let (do února 2018) se v aukcích prodalo 99 lahví za půměrnou cenu 91 GBP. Nejlevněji se lahev prodala v červnu 2010 za pouhých 33 GBP.
Edice 2017 - Distillery Bottling 52.5%
Aroma: Bohaté tóny karamelky a medu jsou vyváženy rostlinnými, z nichž vystupuje čerstvá máta, vymačkaný citron a kokos.
Chuť: Jemná, krémová. Sladké tóny crème-brûlée s tropickým ovocem, meruňkami a vanilkovým krémem, ořechy, hřebíčkem, vypáleným budovým dřevem a náznaky chladivého mentholu.
Závěr: Med a mandle s kokosovou zmrzlinou a anýzem doprovází jemné zakončení.
Cena v obchodech: 74,95 GBP (2 140 CZK) podle The Whisky Exchange.
Na českých eshopech se cena pohybuje od 1 620 CZK podle serveru Heureka.
Kam až se dostane cena v aukcích lze nyní těžko odhadovat. Její dostupnost je zatím dobrá i v běžných obchodech. Uvidíme až za několik let, až lahve zmizí z trhu. Vzhledem k tomu, že je tato edice mezi milovníky whisky velmi oblíbená a její produkce je limitovaná, tak se v jejím nákupu a uložení do sbírky může skrývat zajímavý potenciál do budoucna.
O palírně
Palírnu Glenmorangie založil roku 1843 William Matheson tak, že koupil licenci na výrobu whisky. Původně se totiž jednalo o pivovar na skotské vysočině neboli Highlands. Dnes je palírna slavná díky údajně nejvyšším destilačním kotlům v celém Skotsku. Roční produkce je 6 milionů litrů alkoholu. Majitelem Glenmorangie je od roku 2004 holding Louis Vuitton Moët Hennessy (LVHM).